אוריינות מידע דיגיטלית

ההגדרה הקיימת של אוריינות מידע מתמקדת כיכולת לדעת מתי יש צורך במידע, לזהות, למצוא, להעריך ולהשתמש בצורה אפקטיבית במידע. הצורך להקניית מיומנויות מידע כתהליך ממושך ורציף בבתי ספר הולך ומתחזק כיום והוא כולל גם יכולת להבין ולפרש את המידע באמצעות הפקת המידע והצגתו בצורה משמעותית.

משאבי הוראה-למידה נגישים היום באמצעות רשת האינטרנט, ומציעים טקסטים, תמונות, הקלטות וסרטי וידאו. השימוש בהם בכיתה מחבר את התלמידים לעולם הדיגיטלי, והפוטנציאל שלהם בשיפור הדיאלוג הלימודי הוא רב. התפיסה, האומרת שספר הלימוד המודפס אינו מקור המידע היחיד שעומד לרשותם של מורים ותלמידים, היא פועל יוצא מלמידה המאמצת את טיפוח האוריינות הדיגיטלית.

מה כוללת אוריינות דיגיטלית בהגדרה של היום?

אוריינות ויזואלית  היא היכולת להבין ולהשתמש באמצעים ויזואליים, כולל היכולת לחשוב, ללמוד ולהביע באמצעות ביטויים חזותיים. כמו עיבוד והפקת תמונות  ייצוגי מידע במיפויים ויזואליים: טבלאות, ציר זמן, תרשים זרימה, סיעור מוחין, ... , מפות מושגים, דיאגרמת ואן, שרטוטים, מפות חשיבה, ייצוג טקסטואלי, הפקת כרזה, פוסטר, עלון מידע, ברושור וכדומה

אוריינות מדיה היא היכולת  להבין את ההשפעה של טלוויזיה, סרטים, רדיו, הקלטות, מוזיקה, עיתונים ואמצעי מדיה אחרים. היכולת להשתמש באמצעי מדיה שונים כדי לנתח ולהפיק מידע לדרכי פרסום מגוונות. אוריין מדיה יכול להעריך, לנתח ולהפיק בה במידה מדיה כתובה ואלקטרונית.

אוריינות מחשב היא מיומנות השימוש במחשב, היכולת ליצור ולעצב מסמכים ומידע באמצעות מעבדי תמלילים, מעבדי נתונים, ניתוח והבנת גרפים, מסדי נתונים, ואפליקציות נוספות (לא מדובר על תכנות).

אורייינות רשת היא היכולת להבין את הדרך בה נוצר המידע ברשת, מאורגן והופך לזמין למשתמשים כמו תקשורת ברשתות חברתיות, צטים, WIKI ועוד

לסיכום, אוריינות דיגיטלית היא המיומנויות להבין ולהשתמש במידע המגוון,, ממקורות רבים, כאשר הוא מסופק באמצעות המחשב:

 

 

נייד 052-6731409  ;  מייל Elharar@gmail.com  ;   אתר http://www.moreyeda.co.il

      עודכן     02/07/2014

hit counter

This site and all of it's material are copyrighted © by Limor Elharar 2003