כלים להוראה אינטראקטיבית מקוונת

שיעורים אינטראקטיביים הם שיעורים או מפגשים חינוכיים המתקיימים באמצעות האינטרנט במטרה ללמד נושא ספציפי, תוך מתן אפשרות לרמות שונות של השתתפות תלמידים.

מחנכים ומורים יכולים, תוך שימוש בטכנולוגיה ובשיטות מגוונות של הפצה, ללמד מגוון רחב של נושאים, להגיע לקהל גדול יותר, לאפשר לכל לומד להשיב, ולאפשר לאלה שלא יכולים להשתתף ב"כיתה רשמית" לחוות את זה בסביבת מחשוב אישית. אנשים המחפשים הבנה מדויקת של נושא מסוים יכולים לגשת לשיעורים אינטראקטיביים דרך מספר אתרי האינטרנט באמצעות מספר יישומים ונגני מולטימדיה.

קיימים עשרות כלים ואפליקציות המאפשרים שיתופיות ברמות שונות, וכאלה המאפשרים אינטראקציות בדרכים שונות. ארגנתי את האינטראקטיביות קטגוריות ואתייחס רק לכלים שאני חושבת שהם יעילים, מועילים, מקדמי הוראה ואינטראקטיביים בהוראה.

כלים ליצירת פעילות אינטראקטיבית דיגיטלית

 

1. קבצים שיתופיים

יצירת תוצר שיתופי על ידי קבוצת תלמידים, או כל הכיתה באמצעות  Google drive   ליצירת מצגת Slides קובץ טקסט Docs, תרשים גרפי Drawing, או איסוף נתונים.

2. מארגני מידע ולוחות/פוסטרים - אוצרות דיגיטלית

יצירת לוח שיתופי: לשיתוף מידע, תמונות דעות ורעיונות על גבי לוח שיתופי ניתן לבחור ב Pinterest   -Padlet   או   Linoit    

Mindomo  ליצירת מיפוי מושגים יצירת תרשימים ומפות חשיבה. לחיצה על הקישור Mindomo תפתח דף הנחיות שנבנה על ידי משרד החינוך המינהל למדע וטכנולוגיה   

3. תמונות אינטראקטיביות

לפעמים, הסבר על מרכיבי התמונה, או מרכיבים חשובים בתמונה, יכול להקל על הלומד להבין את הרעיון שמאחוריה או נקודות חשובות להבנה. כלי שמאפשר אינטראקציה בין התלמידים לתמונה הוא Thinglink.

4. סרטונים אינטראקטיביים

ה - Edu.tube העברי הוא כלי נוח ושימושי כשהפעילות היא למידה מתוך סרטון.  צפייה בסרטון נעשית אפקטיבית יותר כאשר יש תהליך של מעורבות בלמידה על ידי הלומד. באמצעות אדיוטיוב ניתן להוסיף שאלות לאורך הסרטון. התלמיד חייב להיות מרוכז, קשוב ולהפוך את המידע ששמע לידע.

כלי נפלא הוא Zaption. אפשרות אחת היא להוסיף פעילויות מידע, למידה וחשיבה בכל נקודת זמן רצויה תוך כדי הצפייה בסרטון. אפשרות שניה היא ליצור סרטון חדש על ידי חיתוך ועריכת הקטעים לתוך סרטון חדש, וניתן, גם כאן, להוסיף פעילויות מידע, למידה וחשיבה במהלך הצפייה בסרטון.

EduCanon   גם הוא כלי נוח לעריכת סרטונים תוך חיתוכם והוספת אינטראקציות במהלך הסרטון.

5.  קליקרים

קליקרים מאפשרים אינטראקציה עם התלמידים במהלך השיעור או במהלך סיור מחוץ לגבולות הכיתה. אלה אפליקציות המאפשרות, בקלות, יצירת שאלון/חידון/בוחן באופן מקוון, הפעילות כוללת תרגיל עם מספר שאלות פתוחות או אמריקאיות, אשר יחייב את התלמיד להכניס מידע ספציפי לשדות טקסט או להשתמש בכפתורים בממשק או באופציות בחירה. תשובות שמתאימות לאלו שהוגדרו מראש במסד הנתונים ישמשו לחישוב ציון לתלמיד. כלים המתאימים לסוג שיעורים כזה הם הקליקרים. כלי כזה הוא Mentimeter, המאפשר יצירת שאלון לאיסוף מידע וייצוגו בצורה מרוכזת. כלי קל ונוח לשימוש הוא TriventY. כלי נוסף הוא לדוגמה kahoot

 

כלים ליצירת שיעורים אינטראקטיביים

שיעור אינטראקטיבי - הכלים לבניית שיעורים אינטראקטיביים משלבים את האמצעים הדיגיטליים ואלמנטים של מולטימדיה ובכך עושים את השיעור האינטראקטיבי יותר מרתק ומעניין עבור התלמיד.

כלי ליצירת שיעור אינטראקטיבי  Zeetings. הכלי מאפשר ליצור באמצעות שילוב חומרים דיגיטליים שונים, כמו מצגת, קובץ PDF, תמונות, סרטונים ועוד, מערך שיעור שלם, ומאפשר שילוב פעילויות אינטראקטיביות במהלך השיעור כך שהתלמידים מעורבים במהלך הלמידה ולמורה יש משוב מיידי על מצבם והבנתם. כמו כן מאפשר הכלי רישום הערות על ידי המשתתף, התכתבות בין המשתתפים והחלפת דעות ורעיונות.

כלי מתאים נוסף ליצירת שיעור אינטראקטיבי הוא Nearpod. נירפוד מאפשרת להעלות מצגת מלווה שיעור בקלות לרשת, ולהוסיף פעילויות אינטראקטיביות שונות במהלך הצגתה. השיעור מובל על ידי המורה, התלמידים צופים באמצעות מכשירי קצה שונים או באמצעות המקרן, ולאחר כל כמה חלקי מידע, הם מתבקשים לבצע משהו עם המידע שקיבלו. כך הופכים התלמידים למעורבים יותר ותהליך הלמידה נעשה יעיל יותר.

שיעור אינטראקטיבי משודר -  מערכת סינכרונית, להזרמת שידור באינטרנט, מאפשרת לתלמיד להשתתף במפגש באמצעות נגן המדיה ולחוות שיעורים אינטראקטיביים בזמן אמת. את הווידאו והשמע ניתן ללכוד מכל מקום מצויד בחיבור לאינטרנט ותחנות עבודה ממוחשבות. תלמידים יכולים לתקשר באמצעות טכנולוגיית מסרים מידית שלרוב משלבת טקסט, אודיו לפעמים וידאו. שיעורים אינטראקטיביים יכולים לעזור למורים להתחבר עם תלמידים בזמן אמת ובכך להרחיב את המגבלות הרבות של הוראה בכיתה פיסית. שיעורים אלה מבוצעים באמצעות מערכות סינכרוניות ללמידה מרחוק .

בנוסף קיימים כלים ייעודיים שיכולים לתמוך ולקדם תהליכי הוראה:

Roojoom  - כלי ליצירת תרשים זרימה דיגיטלי, הכולל מידע מסוגים שונים על מנת ליצור תהליך, ציר זמן, הנחיות מובנות וכדומה להפעלת תלמידים או להעברת מידע.

 Google Form  - ליצירת שאלונים, לאיסוף מידע, מבחנים מקוונים וכדומה. התשובות מוצגות בקובץ נתונים בצורת טבלה.

 

נייד 052-6731409  ;  מייל Elharar@gmail.com  ;   אתר http://www.moreyeda.co.il

      עודכן     02/07/2014

hit counter

This site and all of it's material are copyrighted © by Limor Elharar 2003